Spring 2021 graduates

Following is a list of local college students who graduated this spring, as provided by each school.

Bradley University

Morgan Conley of Waterman, MA, counseling clinical mental health

Sara Fessler of Sycamore, BS, biomedical science pre-med

Cassidy Johnson of Somonauk, BS, in learning behavior specialist, ESL endorsement

Kailee Kuropas of Sycamore, BS, interactive media

Amanda Ness of Kingston, BS, FCS hospitality management

Joseph Stella of Maple Park, BS, interactive media animation

Ellsworth Community College

Zach Carlsen of Sycamore, AA, liberal arts

Marquette University

Mitchell Bishop of DeKalb, bachelor’s, operations and supply chain management

Jacob Edwards of Sycamore, bachelor’s, electrical engineering

Eamonn Howerter of Hinckley, bachelor’s, political science

Matthew Torres of Sycamore, bachelor’s, criminology and law studies

Northern Illinois University

Clare

Jade Ullrich, MA, nutrition and dietetics

Cortland

Andrea Allen, MS, sport management

Alicia Balli, BS, communication – media studies

Maria Christiansen, BA, sociology

Susanna Eschbach, BS, electrical engineering

Patrick Gillette, BS, philosophy

Samantha Guadarrama, BS, chemistry-biochemistry

Jordan Harris, MA, history

Emileigh Metesh, BS, psychology

Jeremiah Moore-Moauro, MA, history

Suzanne Rosenik, MS, digital marketing

Whitney Wells, BGS, general emphasis

DeKalb

Furqhan Abdul Khader, MS, industrial and systems engineering

Earnest Abdul-Mateen, BA, psychology

Peter Aburto, BM, music - performance

Noah Adams, BS, mechanical engineering

Ifeoluwa Adewusi, BS, psychology

Jehona Ajeti, MBA

Abier Akiry, PhD, instructional technology

Naveen Kumar Akumalla, MS, management and information systems

Rakez Al-Ararah, PhD, instructional technology

Mohammad Masud Alam, PhD, economics

Rabab Alareifi, PhD, instructional technology

Dalal Alfageh, PhD, instructional technology

Mohammed Alharbi, MSE, instructional technology

Hailah Aljarboua, BS, electrical engineering

Ahmad Alshahrani, PhD, Instructional Technology

Abdullah Alsomali, BS, engineering technology-industrial management & technology

Saiteja Alubelli, MS, computer science

Elaf Alyasiri, PhD, Geography

Nidhi Anand, MS, management and information systems

Briana Anders, BFA, art studio and design

Kylie Anderson, BS, mathematics

Thomas Anderson, MS, industrial and systems engineering

Tristen Anderson, BS, computer science - computational software

Tristen Anderson, BS, mathematics

Matilda Ansah, MA, history

Mohammed Rahat Anwar, BS, industrial & systems engineering

Salaam Armistead, BS, nutrition, dietetics, and wellness

Kayla Asonye, BS, nursing

Avery Attzs, Master of Music, individualized specialization

Jacq Babcock, BS, human development & family sciences: family social services

Howard Bailey-Murray, MA, communication studies

Calvin Barbee, MA, history

Danyell Barickman, BS in education, elementary education: special education

Larissa Barnat, MFA, art and design

Heleena Barnett, BS, human development & family sciences: family social services

Dominick Baumann, BA, philosophy

Karyn Binter, BS, hospitality and tourism management

Mia Bonds, BA, communication - organizational - corporate

David Brinn, BGS, general emphasis

Kiara Brown, BS, biological sciences

Ashley Brunk, BS, public health - health administration

Ryan Cahalan, BA, English

Tena Callahan, MS, applied human development and family sciences

Tucker Carpenter, BS, business administration

Teagen Caswell, BFA, art studio and design

Heewon Cha, Master of Music, individualized specialization; Master of Music, music performance

Keerthisree Chalasani, MS, finance

Satya Keerthi Challa, MS, computer science

Divya Sri Cherukuri, MS, management and information systems

Harshit Choudhary, MS, management and information systems

Rebecca Christofferson, MS in education, literacy education

Erin Collins, BGS, general emphasis

Scott Conwell, BS, engineering technology - applied manufacturing technology

Morgan Cunningham, BS, early childhood education with preschool special education approval

Tiana Daniels, MS, digital marketing

Milivoje Davidovic, PhD, economics; MS, statistics

Chantel Davis, performers certificate

Amanda De La O, BA, English

Gregory DeLuca, MS in education, sport and exercise psychology

Dylan Donley, MS in education, curriculum and Instruction

Noah Dosier, BS, business administration

Kentrell Drummond, BA, communication - organizational - corporate

Chad Dyson, BA, political science - public administration & service

Demetrea Edwards, MS in education, clinical mental health counseling

Andrew Elsten, MFA, art and design

Sinta Febrina, MA, sociology - criminology

Rebecca Franzen, BS, nursing

Azja Frazier, BS, human development & family sciences: family social services

Logan Freeman, BS, computer science - software development

Gabriela Fuller, BS, marketing

Stephen Fuller II, BS, kinesiology

Alberto Gamez, BS, nursing

Ryan Gavigan, BS, accountancy

Sandra Gavin, PhD, counselor education and supervision

Kassahun Geleta, MS, statistics

Mateo Gomez Medina, MS, industrial and systems engineering

Kelan Graddy, BA, communication - organizational - corporate

Derrick Green III, BA, nonprofit and NGO studies

Sharath Kumar Reddy Guddati, MS, management and information systems

Trevor Hanson, MS in education, Higher Education and Student Affairs

Kendall Hampton, BA, history

Trevor Hanson, MS in Education, higher education and student affairs

Luke Harmon, BFA, theatre arts-design & technology

Johnnisha Harris, MS in education, special education - advanced special education practices

Shatece Haynes, BA, theatre studies

Sabrina Helton, BFA, theatre arts - acting

Anna Henderson, MA, history

Johan Hernandez, BS, mathematics

Johan Hernandez, BS, philosophy

Jacob Herring, BS, chemistry-biochemistry

Errin Hodges, BA, advocacy and public communication

Briche Holcomb, BA, psychology

Joseph Hoppe, BS, business administration

John Hosta, BA, art history

Yiqiu Huang, BS, statistics

Courtney Hunley, BS, hospitality and tourism management

Husam Ibrahim, MS, industrial and systems engineering

Jose Jacobo, BS, marketing

Tareq Jallaf, MS, finance

Jose Jaques, MPA, local government management

Brandyn Jay, BS, mechanical engineering

Charles Jeralds Jr., BS, business administration

Chris Johnson, BA, advocacy and public communication

Lyndsey Johnson, MBA

Adrienne Jones, BA, sociology

Edgardo Jove, BS, operations & information management

Zackery Joy, BS, mechanical engineering

Beth Kahan, BFA, theatre arts - acting

Christina Kang, MFA, art and design

Karla Kieta, BS, human development & family sciences: family social services

Karla Kieta, BS, psychology

Monica Kim, Master of Music, individualized specialization

Parker Kirkpatrick, Master of Accounting Science, accountancy

Sai Chandrakanth Kodi, MS, industrial and systems engineering

Erick Koenig, BS, mechanical engineering

Kyeongji Koh, performers certificate

Jaahnavi Kotha, MS, management and information systems

Elizabeth Kravcik, BGS, general emphasis

Samruta Kurhade, MS, management and information systems

Alison Labee, BS, environmental studies

Latesha Landers, BS, health sciences: general

Brooke Lavite, BA, philosophy

Christopher Lebron, BFA, theatre arts - acting

Caryn Lehocky, MS, rehabilitation counseling

Jordan Less, MBA

Sebastian Lowe, BS, communication - media studies; BS, political science - international politics

Saddam Mahram, BS, computer science - software development

Melissa Marciniec, BS in education, art and design education

Elle Martell, BS, public health

Neha Benny Mathews, MS, industrial and systems engineering

Alexander McCord, MA, history

De’Janel McKinnie, BS, rehabilitation and disability services

Kashish Meghani, MS, finance

Mykia Merchant, BA, psychology

Katie Meyers, BS, rehabilitation and disability services

Tristan Michaels, BA, advocacy and public communication

Cole Miller, BS, chemistry-biochemistry

Mohammadreza Mir, BS, Electrical engineering

Kishea Mitchell, BS, public health-health promotion

Mansoor Shareef Mohammed, MS, computer science

Venkata Siva Sai San Mundru, MS, computer science

Kendall Nagi, BA, English; BA, sociology

Fnu Naijila, Master of Music, individualized specialization

Shiva Dinesh Narahari, MS, management and information systems

Amritha Narayanan, MS, electrical engineering

Holly Nicholson, MS, digital marketing

Revela Odhuno, BS, nursing

Jennifer Oduwole, BS, engineering management

Ebenezer Okpiri, MS, industrial and systems engineering

Oluwapelumi Omosanya, BS, mechanical engineering

Jared Ortega Jr, BA, contract

Payton Orzech, BS, early childhood education with preschool special education approval

Swetha Palakoti, MS, management and information systems

Anusha Palle, MS, computer science

Hetal Panchal, MS, management and information systems

Moataz Khursheed Ahmad Pandit, MS, industrial and systems engineering

Samantha Panek, BS in education, middle level teaching and learning

Shruti Gajanan Panhale, MS, industrial and systems engineering

Shreya Pant, MS, management and information systems

Ya Peng, MS, management and information systems

Zachary Pherson, BS, operations & information management

Joshua Piechur, BS, operations & information management

Michaela Plagwitz, BS, biological sciences

Tessa Poffenberger, BA, theatre studies

Hanifat Popoola, MS, industrial and systems engineering

Darshan Pradhan, MS, finance

Sahil Pradhan, MS, management and information systems

Siddath Ratnatunga II, Master of Accounting Science

Angela Redmond, MFA, art and design

Michael Riggs, BA, philosophy

Christopher Robinson, MS in education, physical education - exercise physiology

Cecilia Robles, BS, art

Brianna Rodgers, BS, biological sciences

Yanisley Rodriguez Santana, BS, nutrition, sietetics, and wellness

Trevor Rogneby, MS in education, higher education and student affairs

Kaylee Rosenberger, BS, biological sciences

Jake Roth, BA, economics

Sara Ruvalcaba, Master of Accounting Science

Rachel Sanchez, BA, journalism

Caleb Saxsma, BS, sociology

Heidi Scaccianoce, BS, marketing

Michael Schultz, BA, communication - media studies

Angelo Sebastiano, MS, sport management

Venkata Devesh Reddy Seethi, MS, computer science

Nihal Sener Maten, BS, nutrition, dietetics, and wellness

Katrise Skeen, BS, public health - health administration

Anna Slayton, BS, psychology

Matt Slouka, BS, industrial & systems engineering

Allyson Smith, Bachelor of Music, music - performance

Lily Smith-Riel, BS in education, elementary education: special education

Teranae Southall, BS, public health - health administration

Tyesha Starks, BA, sociology

Christian Steciuch, nursing, psychology

Muzaffar Hussain Syed Mohammed, MS, management and information systems

Daniel Szczepanik, BS, nutrition, dietetics, and wellness

Tushar Takmoge, MS, industrial and systems engineering

McKayla Taller, BA, communication - organizational - corporate

Andrew Taylor, BA, communication - organizational - corporate

Malav Thakore, MS, industrial management and technology

Hannah Thompson, BS in education, SPED-learning behavior specialist I with PEL

Bryce Thurston, BS, engineering technology-industrial management & technology

Pablo Eduardo Tobar Manzo, Master of Music, music performance

Alex Torres, MS in education, higher education & student affairs: specialization in higher education

Tate Tranel, BA, advocacy and public communication

Cole Tucker, BS, marketing

Nyari Turner, BS, anthropology

Ata Urrab, BS, electrical engineering

Aimee Valentine, MFA, art and design

Sai Teja Vanga, MS, computer science

Jose Vargas, BS, finance

December Vega, BS, athletic training

Monica Vhatkar, MS, industrial and systems engineering

Brianna Walker, BA, psychology

Nicole Wallin, BS, art

Charles Webster, BS, health sciences - pre-physical therapy

Samantha Welch, BFA, theatre arts - acting

Michelle Wells, BS, nursing

Jasma Wheeler, BS, marketing

Ethan Wiles, BA, journalism

Brendan Williams, BS, nursing

Quentin Wilson, MBA

Rickeisha Woods, BS in educ, elementary education: special education

Anthony Yemi-Akiniyi, BS, mechanical engineering

Venkata Naveen Kumar Yerriboina, MS, industrial and systems engineering

Gengyuan Zhang, BS, statistics

Guangting Zhou, MS, statistics

Mutian Zhuang, MS, electrical engineering

Genoa

Sarah Brown, BA, communication - media studies

Jeffrey Callahan, BS, biological sciences

Todd Durham, BS, mechanical engineering

Gregory Gomez, BS, computer science - somputational software

Jonathan Hoffstead, BS, computer science - software development

James Mueller, BS in educ, SPED-Learning Behavior Specialist I with PEL

Jennifer Miller, MS, data analytics

James Mueller, BS in Educ, SPED-learning behavior specialist I with PEL

Kaley Oplt, MS in education, higher education and student affairs

Sandra Osorio, BS, nursing

Jessalyn Palmer, BA, psychology

Payton Petruchuis, MS in education, school counseling

Grace Villella, BS, marketing

Benjamin Volkening, BS, marketing

Julianna Waugh, BS, management - human resource management

Alexander Widmayer, BS, finance

Jonathan Ziegler, BS, operations & information management

Matthew Ziegler, BS, operations & information management

Hinckley

Mandy Kreitzer, MBA

Logan Lee, BS, health sciences: general

John Peters, Master of Accountancy

Ryan Poplawski, BS in education, middle level teaching and learning

Kingston

Valerie Freeman, MS in education, literacy education

Megan McConnell, Doctor of Physical Therapy

Destiny Stroud, BA, art

Destiny Stroud, BA, psychology

Jennifer Withers, MS in education, higher education and student affairs

Kirkland

Kassidy Babler, MA, history

Noah Burno, BS, business administration

Nicholas Doolittle, BS, biological sciences

Sean Hines, BS, biological sciences

Kortney Jones, BS, accountancy

Lirio Rubio, BS, management - human resource management

Malta

Chloe Gutierrez, BS, chemistry-biochemistry

Michael Wilson, BS, operations & information management

Sandwich

Michelle King, MS, family nurse practitioner

Mycaleen Ravnikar, MA, communicative disorders - speech-language pathology

Shannon Roehn, MA, communicative disorders - speech-language pathology

Ryan Vegrzyn, MS, electrical engineering

Anthony Vruno, Master of Accounting Science

Kira Wackerlin, BS, early childhood education with preschool special education approval

Shabbona

Stephen Dodd, BS, mechanical engineering: sustainable energy

Katherine Nolan, BS in Educ, elementary education: reading teacher

Somonauk

Isen Kasoski, BS, computer science - enterprise software

Sycamore

Oluwadare Ayeni, MS, industrial and systems engineering

Schuyler Birdsell, BGS, general emphasis

Stephanie Brackmann, BS in Educ, elementary education: bilingual/ESL

Elliott Brandon, BS, operations & information management

Stephanie Bulwicki, BA, psychology

Abel Campos, BS, marketing

Maeve Conroy, BA, psychology

Amanda Cook, BS, management - human resource management

Nicole Cox, BS, public health

Brittany Decker, BS, biological sciences

Laura Donnelly, BS, biological sciences

Kerisa Evenson, BS, finance

Marissa Fairbanks, BA, psychology

Joseph Fisher, BA, communication - media studies

Mangaiah Chowdary Garikapati, MBA

Melissa Gates, BS, art

Caitlyn Goodale, BS in education, elementary education: bilingual/ESL

Arbnora Hadji, specialist in school psychology

Kenneth Hagemann, MS, industrial management and technology

Holly Hasselbring, BS in Educ, elementary education: reading teacher

Cheyenne Helmers, BA, political science - public law

Andrea Hepker, BS, computer science - software eevelopment

Jessica Hoiness, BS, nursing

Bridget Irioogbe, MS, rehabilitation counseling

Eric Johns, BS, engineering technology-energy & environmental engineering technology

Matthew Kennett, BS, mechanical engineering

Claire Lamoureux, BA, art history

Araceli Lopez, MS in education, school counseling

Taryn Mathey, BS, business administration

Jennifer McAdams, BS, nursing

Anna McComb, BS, finance

Anna McComb, BS, operations & information management

Thomas McManamon Jr., BA, psychology

Monika Merryman, BA, English

Maria Montano, BGS, general emphasis

Justin Otte, BS, biological sciences

Eric Padilla, BS, physics

Ashley Prete, BS, economics

Cindy Robinson, MS, digital marketing

Jamal Roper, Doctor of Physical Therapy

Nicole Schmidt, MS in education, literacy education

Griffin Schroeder, BS, electrical engineering

Kimberly Sims, BS, chemistry-biochemistry

Kimberly Sims, BS, mathematics - Computational Math

Krista Stawarz, BS, nutrition, eietetics, and wellness

Natalie Thirtle, BA, psychology

Lilydian Tolbert, BS, nursing

Lauren Wallace, BS, psychology

Deanna Zimmerman, BS, nursing

Waterman

Jacklyn Bouma, BS, public health-health promotion

University of Illinois College of Medicine-Rockford

Liana Beauchamp of Kingston, doctorate of medicine, family medicine

University of Wisconsin-Platteville

Levi Johnson of Esmond, bachelor’s degree, soil & crop science

Braden Watson of Kingston, bachelor’s degree, agricultural business

University of Wisconsin-Whitewater

Maddie Keifer of Maple Park, BS, psychology

Matthew McCluskey of Genoa, BS, environmental science, magna cum laude