Girls Track

Girls Track and Field: Lincoln-Way East eyes another state title

Lincoln-Way East’s Mariam Azeez competes in the long jump at the Class 3A Minooka Girls Sectionals. Wednesday, May 11, 2022, in Minooka.
Lincoln-Way East's Sophia Barnard wins in the 100 and 300 hurdles at the Glenbard West's Sue Pariseau Girls Track and Field Invitational.  April 23.2022.

Class 3A Local Qualifiers

Bolingbrook

AthleteEventSectional Time/DistanceSeed
Myonica Jackson20025.8321st
Myonica Jackson40057.6910th
4 X 100 relay48.9115th
Kennedi PerkinsShot Put11.13 meters19th

Lincoln-Way Central

AthleteEventSectional Time/DistanceSeed
Marla HayesDiscus42.20 meters1st

Lincoln-Way East

AthleteEventSectional Time/DistanceSeed
Mariam Azeez10012.015th (tied)
Sophia Barnard110H14.623rd
Sophia Barnard300H45.153rd
4 X 100 relay48.083rd
4 X 200 relay1:44.7913th
4 X 400 relay4:07.224th
4 X 800 relay9:40.6915th
Jaiden KnoopPole Vault3.55 meters5th
Mariam AzeezLong Jump5.92 meters2nd

Lockport

AthleteEventSectional Time/DistanceSeed
Makenna SkoczylasPole Vault3.28 meters10th (tie)

Minooka

AthleteEventSectional Time/DistanceSeed
Kathryn CIchon8002:20.0117th
Audrey Boles1,6005:21.5520th
Maya Ledesma1,6005:21.9121st
Gabriella McCollom3,20011:46.7129th
Jocelyn Host3,20011:50.9630th
4 X 800 relay9:38.3413th
Kendal FranklinHigh Jump1.60 meters4th (tied)
Ella CookPole Vault2.97 meters25th (tied)

Plainfield Central

AthleteEventSectional Time/DistanceSeed
Tessani FosterPole Vault3.58 meters2nd (tied)

Plainfield East

AthleteEventSectional Time/DistanceSeed
Ava Mabry-Spencer10012.3017th
4 X 100 relay48.9513th
4 X 200 relay1:43.447th
Jocelyn TrotterHigh Jump1.55 meters13th (tied)
Elissa PerkinsLong Jump5.46 meters16th
Mazie GieratLong Jump5.42 meters23rd
Elissa PerkinsTriple Jump11.20 meters10th
Mazie GieratTriple Jump11.09 meters17th (tied)

Plainfield North

AthleteEventSectional Time/DistanceSeed
Lauren Dellangelo40059.0520th
4 X 400 relay4:02.549th
Emily ShafronPole Vault3.12 meters15th (tied)

Plainfield South

AthleteEventSectional Time/DistanceSeed
Janiya Bowman10012.2311th
Janiya Bowman20025.127th (tied)
Dana SurwilloPole Vault3.12 meters15th (tied)
Janiya BowmanLong Jump5.67 meters5th
Jahnel BowmanLong Jump5.37 meters25th
Jahnel BowmanTriple Jump11.09 meters17th (tied)

Romeoville

AthleteEventSectional Time/DistanceSeed
Mia MaglayaLong Jump5.43 meters18th (tied)

Class 2A Local Qualifiers

Joliet Catholic

AthleteEventSectional Time/DistanceSeed
Claire Blotnik8002:34.7421st
Annie Tibbot1,6006:07.1726th
Kathryn Hummel3,20013:26.2522nd
4 X 800 relay11:22.5222nd

Morris

AthleteEventSectional time/distanceSeed
Joy Dudley3,20012:44.121st

Providence

AthleteEventSectional Time/DistanceSeed
Bella Morey8002:30.6220th
Natalie PapesPole Vault3.51 meters1st (tied)

Class 1A Local Qualifiers

Reed-Custer

AthleteEventSectional Time/DistanceSeed
Zoe Hassett4001:01.5218th

Seneca

AthleteEventSectional Time/DistanceSeed
Taylor Draves20027.4323rd
Clara Bruno4001:01.3816th
Evelyn O’Connor1,6005:36.5118th
Caitlyn O’Boyle100 hurdles16.198th
Keeli Pumphrey300 hurdles49.4016th
4 X 100 relay50.947th
4 X 200 relay1:48.196th
4 X 400 relay4:14.7410th
4 X 800 relay10:34.448th
Faith DeeringDiscus39.05 meters4th
Teagan JohnsonPole Vault3.20 meters8th (tied)
Anna BrunoLong Jump5.44 meters4th
Teagan JohnsonLong Jump5.26 meters6th
Caitlyn BoyleTriple Jump10.44 meters10th

Wilmington

AthleteEventSectional Time/DistanceSeed
Kate McCann10013.0724th
Kate McCann20027.2019th
Kate McCannLong Jump5.43 meters5th