BCR girls state basketball update, Thursday, Feb. 29

Members of the St. Bede girls basketball team (from left) Bailey Engeles, Quinn McClain, Jeanna Ladzinski, Grace Millington, Ella Englehaupt and Ashlyn Ehm react during the Class 1A State semifinal game on Thursday, Feb. 29, 2024 at CEFCU Arena in Normal.

All games at CEFCU Arena, Normal

Class 1A state tournament

Game 1 - Glasford Illini Bluffs 60, Altamont 48

Game 2 - Okawville 44, St. Bede (30

Third place - St. Bede (29-8) vs. Altamont (27-7), 6:30 p.m., Thursday.

First place - Glasford Illini Bluffs (32-4) vs. Okawville (24-11), 11 a.m., Saturday.

BCR pick: Okawville over Illini Bluffs.

St. Bede's Ella Hermes smiles while cutting down a piece of the net after defeating Serena in the Class 1A Sectional final game on Thursday, Feb. 22, 2024 at Gardner-South Wilmington High School.

Class 2A state tournament

Game 1 - Peoria Notre Dame 71, Wilmette Regina Dominican 25

Game 2 - Nashville 52, Robinson 36

Third place - Wilmette Regina Dominican (25-10) vs. Robinson (28-6), 7:45 p.m., Thursday.

First place - Peoria Notre Dame (33-4) vs. Nashville (33-3), 1 p.m., Saturday.

BCR pick: Nashville over Notre Dame.

Class 3A state tournament

Game 1 - Chatham Glenwood (27-7) vs. Hinsdale South (26-10), 9:30 a.m., Friday.

Game 2 - Lombard Montini (29-7) vs. Lincoln (36-0), 11:15 a.m., Friday.

Third place - losers 1-2, 6:30 p.m., Friday.

First place - winners 1-2, 5:30 p.m., Saturday.

BCR pick: Lincoln over Hinsdale South.

The No. 1 ranked Lincoln Railsplitters defeated Dixon 46-24 to capture the Class 3A LaSalle-Peru Supersectional Monday night. Lincoln rides a 36-0 record back to state after finishing second a year ago.

Class 4A state tournament

Game 1 - Waubonsie Valley (32-3) vs. Nazareth Academy (31-3), 2 p.m., Friday.

Game 2 - Loyola Academy (36-0) vs. Palantine Fremd (29-6), 3:45 p.m., Friday.

Third place - losers 1-2, 7:45 p.m., Friday.

First place - winners 1-2, 7:30 p.m., Saturday.

BCR pick: Loyola Academy over Nazareth Academy.