Local News

Academic honors for Sauk Valley college students

Academic achievements for college students from the Sauk Valley region.

Black Hawk College

Quad-Cities Campus (Moline)

Fall 2021 high honors

Dixon: Dylan Harshman

Erie: Christina Ayers, Jadyn Collis, Emma Davis, Jaden Johnson, Jade Nickerson, Kelsey Stichter, Jaylee Stortz

Fenton: Emily Decker, Malory Eggers, Cadance Hawk, Ella Heyvaert, Shea Winters

Forreston: Taylor Greenfield

Morrison: Tyler Glover

New Boston -- Ayla Coulter

Polo: Jessica Carr, Debbra Ohlwine

Prophetstown: Koby Brooks, Adysson Scott

Sterling: Alexandra Doran

Fall 2021 honors

Amboy: Mackinzie Hamlink

Erie: Macy Ashdown, Lynette Foree, Sara Gaskill, Emily Herzmann, Parker Holldorf, Aylah Jones, Mya Jones, Mikayla Morrissey, Isabelle VanOosten, Noah Wiseley, Bailey Youngberg

Fenton: Erin Ashdown, Bryce Jepson

Fulton: Paige Dykstra

Sterling: Vanessa Sandoval

Black Hawk College

East Campus (Galva/Kewanee)

Fall 2021 high honors

Albany: Gunnar Wuebben

Erie: Brooke Chandler

Mineral: Haylee Schuchhardt-Krebs

Rock Falls: Spencer Schutz

Tampico: Haley Sebby

Walnut: Samantha Bohm

Fall 2021 honors

Fenton: Carson Wiebenga

Mineral:Caitlyn Baele, Anya Bauer, Samantha Lyon

Tampico: Grace Lindsey, Jasmyn VanHorn

Wheaton College

Fall 2021 dean’s list

Rochelle: Cara Forsberg

Erie: Grace Johnson

Sterling: Stephen Nolin

Morrison: Hannah Stralow

Mount Morris: Abigail Wehler

Greenville University

Fall 2021 dean’s list

Dixon: Shauni Warner

Rock Falls: Allison Sandison

University of Wisconsin Oshkosh

Fall 2021 dean’s list

Lanark: Gabrielle Snyder

Fall 2021 honor roll

Stillman Valley: Nolan Swenson

Mount Mercy University

December 2021 graduates

Sterling: Ethan Hafner

Belmont University

Fall 2021 dean’s list

Dixon: Sarah Stegbauer

Oregon: Elizabeth Heimer

Morrison: Kelly Pannier

Rock Falls: Lilian Gaulrapp

Sterling: Yaqueline Hernandez, Tiara Munoz, Zoey Paone

University of Kentucky

Fall 2021 dean’s list

Fenton: Erica Lynn Thulen

Byron: Zachary Lee

University of Iowa

Fall 2021 president’s list

Ashton: Luke Warner

Fall 2021 dean’s list

Ohio: Brianna Blaine

Sterling: Allie FosterFulton: Taylor Van Zuiden

Chana: Ashley Rhodes

Sterling: Grace Sandrock

Rock Falls: Meagan Moore

Ashton: Luke Warner

Iowa State University

Fall 2021 dean’s list

Bradford: Laura June Rouse, 4, Agricultural Engineering; Margaret Jane Rouse, 3, Agronomy

Buda: Alexandria Nicole Geary, 4, Animal Science

Byron: Allison R. Abel, 4, Biological/Pre-Medical Illustration; Alexandra Suzanne Buseski, 3; Agricultural and Life Sciences Education; Eric Detig, 1, Pre-Business; Meghan Elizabeth McCarey, 4, Kinesiology and Health

Chadwick: Kortney Ann Queckboerner, 4, Nutritional Science (AGLS)

Dixon: Nicholas Dean Engle, 3, Accounting, Madaline Jacobs, 3; Elementary Education; John D. Wilson, 4, Supply Chain Management

Fulton: Pierre Mure-Ravaud, 4, Architecture-Professional Degree

La Moille: Will Patrick Flanagan, 4, Pre-Athletic Training; Kyle John Hunter, 4, Agricultural Business

Lanark: Chloe Lynn Anderson, 3, Entrepreneurship; Daniel James Sauer, 2, Chemical Engineering; Sage M. Walrath, 4, Early Childhood Education

Milledgeville: Madalyn Paige Hicks, 3, Elementary Education

Monroe Center: Adrianne Raelyn Hall, 3, Agricultural and Life Sciences Education

Morrison: Kaleb Michael McCoy, 4, Mechanical Engineering; Anna Estella Mickley, 1, Pre-Business

Oregon: Matthew J. Kuehn, 2, Mechanical Engineering; Johnathan Gabriel Prose, 4, Civil Engineering

Polo: Joseph Lee Bardell, 2, Physics; Harper Leigh Clark, 2, Biology

Prophetstown: Rachel M. Shoemaker, 4, Marketing

Rochelle: Morgan Rae Schabacker, 3, Agricultural Business

Rock Falls: Emma Mae Lutz, 3, Apparel, Merchandising, and Design

Sterling: Jake Robert Alston, 4, Statistics; Brandon David Edwards, 4, Architecture-Professional Degree; Connor Kenneth Erbsen, 4, Agronomy

Steward: Kayla Renee McCormick, 4, Accounting; Austin Suddeth, 4, Agricultural Business

Stillman Valley: Rachel Linn Warner, 4, Management

Sublette: Ashley Renee Althaus, 3, Agricultural Systems Technology, Natalie Diana Vaessen, 4, Event Management

Thomson: Emma M. Aljets, 4, Agricultural Business, Sydney Nicole Long, 4, Animal Ecology

Walnut: Claire Glaudel, 1, Apparel, Merchandising, and Design, Noah Robert Johnson, 3, Dietetics (H SCI)