Whiteside County 4-H award winners

MORRISON — Here are individual results from the Whiteside County 4-H Show in the categories of general projects, cat, horse, poultry and rabbit. The show was held July 8-10 at the Whiteside County Fairgrounds.

Bradyn Abell, 18, Hume Happy Hustlers, Welding (Blue & State Fair Alternate)

Gabriella Abell, 14, Hume Happy Hustlers, Visual Arts: 3-D Design/Mixed Media (Red), Visual Arts: Fiber (Blue), Visual Arts: Glass/Plastic (Blue), Interior Design-Beginning (Blue & State Fair Alternate), Visual Arts: Nature (Blue & Best of Show), Visual Arts: Chalk/Carbon/Pigment (Blue & Outstanding Presenter Award), Clothing and Textiles (Blue & State Fair Delegate, Best of Show), Visual Arts: Heritage Arts (Blue), Food Decorating-Intermediate (Blue & Reserve Best of Show), Visual Arts: Wood (Red)

Gracelyn Abell, 13, Hume Happy Hustlers, Cooking 101 (Blue), Photography 1 (Blue), Do Your Own Thing (Blue), Visual Arts: Chalk/Carbon/Pigment (Red), Welding (Blue & State Fair Delegate, Best of Show)

Anya Baker, 12, Cottonwood, Visual Arts: Heritage Arts (Blue & State Fair Alternate)

Vivian Baker, 10, Cottonwood, Visual Arts: Clay (Blue & State Fair Delegate, Best of Show)

Lara Bielema, 16, Garden Plain Ripsnorters, Civic Engagement (Blue& State Fair Delegate, Best of Show), Visual Arts: Wood (Blue), Cat Show: Second Cat ( Blue), Cat Show: Purr-fect (Blue & Reserve Champion)

Alexandria Bullard, 17, Fenton Wizards, Photography 2 (Blue), Creative Writing (Blue & State Fair Delegate, Reserve Best of Show), Photography 3            (Blue), Theatre Arts 1 (Blue & State Fair Delegate)

Mason Camps, 9, Genesee Hillbillies, Rabbit Show: Pet Rabbit Class (Blue & Champion)

Andrew Doughty, 16, Genesee Hillbillies, Cooking 201 (Blue & State Fair Delegate, Best of Show), Heritage Arts (Blue & State Fair Delegate, Best of Show), Photography 1 (Blue & Outstanding Presenter Award)

Sarah Doughty, 11, Genesee Hillbillies, Intercultural: Passport to the World (Blue & State Fair Delegate), Cooking 201 (Blue), Visual Arts: Chalk/Carbon/Pigment (Red)

Kyle Dykstra, 10, Cottonwood, Woodworking 1 (Blue), Photography 1(Blue), Do Your Own Thing (Blue)

Paige Dykstra, 16, Fenton Wizards, Food Decorating-Beginning (Blue), Visual Arts: 3-D Design/Mixed Media (Red), Interior Design –Intermediate (Blue)

Anna Eggemeyer, 11, Cottonwood, Cooking 301 (Blue & State Fair Delegate, Reserve Best of Show), Interior Design Innovation (Blue & State Fair Alternate, Outstanding Presenter Award), Food Decorating-Intermediate (Blue & State Fair Alternate, Best of Show)

Katherine Eggemeyer, 15, Cottonwood, Photography 3 (Blue & State Fair Alternate, Reserve Best of Show), Child Development (Blue & State Fair Delegate, Best of Show), Visual Arts: Chalk/Carbon/Pigment Division (Red)

Berkley Eggers, 17, Fenton Wizards, Photography 2 (Blue), Visual Arts: Chalk/Carbon/Pigment (Blue & Reserve Best of Show), Visual Arts, Clay (Blue & Outstanding Presenter Award), Photography 1 (Blue), Photography 3 (Blue & State Fair Delegate, Best of Show), Visual Arts: 3-D Design/Mixed Media (Blue)

Malory Eggers, 16, Fenton Wizards, Photography 3 (Blue & State Fair Alternate), Photography 1 (Blue), Outdoor Adventures 1-3 (Blue &State Fair Delegate, Best of Show), Photography 2 (Blue)

Amy Finney, 10, Independent Member, Visual Arts: Chalk/Carbon/Pigment (Red)

Ian Finney, 12, Independent Member, Clothing and Textiles (Blue)

Megan Folkers, 11, Cottonwood, Visual Arts: Chalk/Carbon/Pigment (White)

Taylor Folsom, 14, Fenton Wizards, 6 Class Rabbit: Junior Buck (Blue), 6 Class Rabbit: Junior Buck (Blue), Horse show: Walk-Trot Horsemanship (Blue), Rabbit Single Fryer: Single Pen (Blue), Rabbit Single Fryer: Single Pen (Blue), Horse Senior Showmanship (Blue), Horse: Walk-Trot Pleasure (Blue), Horse Halter-Non Quarter Type (Blue), 6 Class Rabbit: Senior Doe (Blue & Reserve Champion), 6 Class Rabbit: Senior Doe (Blue), Rabbit: Meat Pen (Blue), Horse Costume Class (Blue), 6 Class Rabbit: Senior Buck (Blue & Champion), 6 Class Rabbit: Senior Buck (Blue), Rabbit Senior Showmanship (Blue         & Champion), 6 Class Rabbit: Junior Doe (Blue), 6 Class Rabbit: Junior Doe (Blue)

Hayden Freeman, 10, Hume Happy Hustlers, Crops: Corn (Blue)

Alyssa Galloway, 12, Genesee Hillbillies, Poultry Costume (Blue), Horse Speed: Barrels (Blue), Horse Speed: Barrels (Blue), Horse speed: Flag Race (Blue), Poultry: Junior Showmanship (Blue), Food Decorating-Advanced, (Blue & State Fair Delegate), Horse: Hunter Hack (Blue), Horse Halter- Quarter Type (Blue), Other Poultry 1 dozen eggs (Blue), Poultry: Cockerel (Blue & Champion), Poultry: Market Pen (Blue & Reserve Champion), Horse Speed: Plug Race (Blue), Horse: Walk-Trot Pleasure (Blue), Hunter Cross Poles (Blue), Horse: Costume Class (Blue), Photography 3 (Blue), Horse: Walk-Trot Horsemanship (Blue), 6 Class Rabbit: Senior Doe (Blue), Rabbit Costume (Blue), Rabbit: Junior Showmanship (Blue & Champion), Horse Junior Showmanship (Blue),Speed: Pole Bending (Blue), Rabbit: Fur Class (Blue & Champion)

Jordan Galloway, 9, Genesee Hillbillies, Horse Speed: Pole Bending (Blue), Photography 1 (Blue & State Fair Delegate, Reserve Best of Show), Walk-Trot Horsemanship (Blue), Walk-Trot Pleasure (Blue), Horse: Costume Class (Blue & Champion), Horse Speed: Plug Race (Blue), Poultry: Market Pen (Blue & Champion), Halter Fun Class, all ages (Blue), Poultry: Cockerel (Blue & Reserve Champion), Poultry: 1 dozen eggs (Blue & Reserve Champion), Horse Halter- Quarter Type (Blue), Woodworking 1 (Blue), Poultry Costume (Blue), Poultry Junior Showmanship (Blue), Breeding - Mature Birds (Blue), Horse Speed: Flag Race (8-13)       (Blue), Horse Speed: Barrels (Blue)

Addison Horton, 10, Garden Plain Ripsnorters, 4-H Cooking 201 (Blue & Reserve Best of Show, Outstanding Presenter Award), Food Science 1 – 4 (Blue), 4 Class Rabbit: Junior Doe (Blue & Champion), Rabbit: Junior Showmanship (Blue), Rabbit Costume (Blue)

Zoey Horton, 9, Garden Plain Ripsnorters, Rabbit Costume (Blue), Rabbit Showmanship (Blue), 4 Class Rabbit: Junior Doe (Blue), Wildlife 1 (Blue)

Eliana Huisingh, 11, Cottonwood, Animal Science (Blue & State Fair Delegate, Reserve Best of Show), Cats 1: Purr-fect (Blue), Cooking 101 (Blue)

Kyra Huisingh, 10, Cottonwood, Pet Rabbit Class (Blue)

Rebekkah Huisingh, 8, Cottonwood, Pet Rabbit Class (Blue), Rabbit Showmanship (Blue) , Rabbit Costume (Blue)

Justin Jacobs, 11, Fenton Wizards, Entomology-Beekeeping (Blue & State Fair Delegate), Food Preservation (Blue & State Fair Delegate, Reserve Best of Show)

Quinn James, 16, Cottonwood, Scrapbooking-Advanced (Blue & State Fair Delegate, Best of Show), Photography 2 ( Blue), 4 Class Rabbit: Senior Buck (Blue & Reserve Champion), 4 Class Rabbit: Senior Buck (Blue), Rabbit Costume (Blue & Champion), Rabbit Senior Showmanship (Blue)

Emma Johns, 8, Hume Happy Hustlers, 4-H Cooking 101 (Blue)

Harper Johnson, 10, Hume Happy Hustlers, Family Heritage (Blue), Shopping in Style – Beginning (Blue & State Fair Delegate, Reserve Best of Show), Photography 1 (Blue     & Outstanding Presenter Award)

Sydney Kemp, 12, Fulton 4-Hers, Interior Design-Beginning (Blue & State Fair Delegate, Reserve Best of Show), Shopping in Style – Beginning (Blue)

Aiden Koster 9, Genesee Hillbillies, Woodworking 1 (Blue)

Laylah Kraft, 13 , Fenton Wizards, Halter Fun Class (Blue), Horse Speed Barrels (Blue), Horse Speed Flag Race (Blue), Horse Speed: Plug Race (Blue), Walk-Trot Pleasure (Blue &Champion), Horse Speed Pole Bending (Blue), Egg-and-Spoon    (Blue), Horse Halter-Non Quarter Type (Blue), Horse Junior Showmanship (Blue & Champion), Walk-Trot Horsemanship (Blue)

Madison Krum, 14, Cottonwood, Cooking 401 (Blue & State Fair Delegate, Best of Show), Scrapbooking-Advanced (Blue  & State Fair Delegate), Veterinary Science (Blue & State Fair Delegate, Best of Show)

August Kuehl, 14, Genesee Hillbillies, Interior Design-Beginning (Blue & State Fair Delegate, Best of Show), Do Your Own Thing (Blue & Best of Show)

Delaney Kuehl, 9, Genesee Hillbillies, Visual Arts: Clay (Blue), Visual Arts: Chalk/Carbon/Pigment Division (Red)

Brooke Lalley, 14, Hume Happy Hustlers, Woodworking 1 (Blue)

Hannah Lambdin, 16, Cottonwood, Health 2 (Blue & State Fair Delegate, Reserve Best of Show)

Ethan Lee, 12, Cottonwood, Consumer Education (Blue & State Fair Delegate), Visual Arts: Paper (Blue)

Isabel Lee, 9, Cottonwood, Forestry (Blue)

Chloe Luckritz, 13, Fulton 4-Hers, Food Decorating-Beginning (Blue), Do Your Own Thing (Blue), Visual Arts: Paper (Blue & State Fair Delegate), Child Development (Blue), Visual Arts: Glass/Plastic (Blue), Interior Design: Beginning (Blue), Health 1 (Blue), Visual Arts: Chalk/Carbon/Pigment (Red), Shopping in Style - Intermediate (Blue & State Fair Delegate, Outstanding Presenter Award), Do Your Own Thing- Foods (Blue), Cooking 101 (Blue)

Kaleb Luckritz, 15, Fulton 4-Hers, Cooking 101 (Blue & State Fair Delegate), Do Your Own Thing- Foods (Blue), Sportsfishing 2 (Blue), Visual Arts: Nature (Red), Exploring your Environment 1 (Red), Intercultural (Blue & State Fair Alternate), Health 1 (Blue), Sportsfishing 1 (Blue & State Fair Delegate, Reserve Best of Show), Do Your Own Thing-(Blue & Reserve Best of Show, Outstanding Presenter Award)

Lilli Manon, 17, Genesee Hillbillies, Visual Arts: Fiber (Blue & State Fair Delegate), Floriculture (Blue & State Fair Alternate), Food Decorating-Intermediate (Blue & Outstanding Presenter Award)

Riley Manon, 8, Genesee Hillbillies, Visual Arts: Fiber (Blue &State Fair Alternate, Reserve Best of Show), Cooking 101 (Blue & Reserve Best of Show, Outstanding Presenter Award)

Braxton Mapson, 14, Genesee Hillbillies, Pet Rabbit Class (Blue)

Carson Meier, 12, Hume Happy Hustlers, Welding (Blue)

Seth Miller, 16, Fenton Wizards, Photography 2 (Blue)

Sylvie Miller, 13, Fenton Wizards, Visual Arts: Computer-Generated (Red)

Caleb Modglin, 11, Cottonwood, Horse: Walk-Trot Horsemanship (Blue), Fun Class Egg-and-Spoon (Blue), Horse: Pole Bending (Blue), Horse Halter-Non Quarter Type (Blue), Horse: Walk-Trot Pleasure (Blue), Horse: Plug Race (Blue), Horse: Halter Fun Class (Blue), Woodworking 1 (Blue), Horse: Plug Race (Blue), Horse: Barrels (Blue)

Eli Modglin, 9, Cottonwood, Woodworking 1 (Blue & State Fair Alternate)

Isabella Olvera, 11, Fenton Wizards, Family Heritage (Blue & State Fair Alternate, Reserve Best of Show), Scrapbooking-Beginning (Blue), Photography 1 (Blue), Visual Arts: Computer-Generated Art (Blue)

Aliza Rogers, 16,  Hume Happy Hustlers, Consumer Education (Blue), Family Heritage (Blue & State Fair Delegate, Best of Show), College and Career Readiness (Blue & State Fair Delegate)

Chloe Slock, 13, Hume Happy Hustlers, Scrapbooking-Intermediate (Blue & Reserve Best of Show), Photography 2 (Blue), Woodworking 4 (Blue & State Fair Delegate, Best of Show)

Elle Slock, 8, Hume Happy Hustlers, Scrapbooking-Beginning (Blue & Outstanding Presenter Award), Visual Arts: Nature (Red & Reserve Best of Show), Woodworking 1 (Blue & State Fair Delegate, Reserve Best of Show), Photography 1 (Blue)

Grace Springman, 10, Genesee Hillbillies, Poultry: Pullet (Blue & Champion), Poultry: Junior Showmanship (Blue)

Zoey Stuart, 8, Cottonwood, Geology (Blue), Cats 1: Purr-fect (Blue), Cooking 101 (Blue)

Jackson Tegeler, 10, Garden Plain Ripsnorters, Woodworking 1 (Blue), Pet Rabbit Class (Blue), Video/Filmmaking (Blue    & Best of Show)

Jonathan Tegeler, 14, Garden Plain Ripsnorters, 4 Class Rabbit: Senior Doe (Blue), Rabbit: Senior Showmanship (Blue), 4 Class Rabbit: Junior Doe (Blue), 4 Class Rabbit: Junior Doe (Blue), Rabbit Costume (Blue), Beekeeping 1 (Blue & State Fair Alternate), 4 Class Rabbit           : Senior Buck (Blue), Poultry Showmanship (Blue & Champion), Egg Production Class (Blue), 1 dozen eggs (Blue)

Katelyn Temple, 10, Garden Plain Ripsnorters, Cooking 101 (Blue & State Fair Delegate, Best of Show), Exhibit 1 dozen eggs (Blue & Champion), Poultry: Junior Showmanship (Blue & Champion), Egg Production Class (Blue), Poultry Costume (Blue & Champion), Visual Arts: Clay (Blue), Visual Arts: Glass/Plastic (Blue), Floriculture B (Blue & State Fair Delegate, Reserve Best of Show), Food Science 1 – 4 (Blue & State Fair Delegate, Best of Show),  Clothing and Textiles (Blue)

Talisa Thomas, 14, Fenton Wizards, Horse: Hunter Cross Poles (Blue & Champion), Horse: Plug Race (Blue), Horse: English Pleasure (Blue), Horse Halter-Non Quarter Type (Blue), Horse:  Egg-and-Spoon (Blue & Champion), Horse: English Equitation (Blue), Horse: Barrels (Blue), Western Horsemanship (Blue), Horse: Showmanship (Blue), Horse: Pole Bending (Blue), Western Pleasure (Blue), Halter Fun Class, (Blue & Champion), Horse: Flag Race (Blue), Horse: Trail Class (Blue), Horse: Hunter Hack (Blue & Champion)

Tea Thomas, 17, Fenton Wizards, Horse: Halter Fun Class (Blue), Horse: Senior Showmanship (Blue & Champion), Horse: English Equitation (Blue), Horse: Egg-and-Spoon (Blue), Horse Halter-Non Quarter Type (Blue & Champion), Horse: English Pleasure (Blue)

Noah VonHolten, 11, Fenton Wizards, Vegetable Gardening (Blue), Vegetable Gardening (Blue & State Fair Delegate, Best of Show), Exhibit 1 dozen eggs (Blue), Entomology 2 (Blue & State Fair Delegate, Best of Show), Beekeeping 2 (Blue & State Fair Alternate)

Owen VonHolten, 9, Fenton Wizards, Exhibit 1 dozen eggs (Blue), Vegetable Gardening (Blue & State Fair Delegate), Vegetable Gardening (Blue), Beekeeping 1 (Blue & State Fair Delegate, Reserve Best of Show), Forests of Fun 1 (Blue &State Fair Delegate), Wildlife 1 (Blue & State Fair Delegate, Best of Show)

Harper Wetzell , 9, Hume Happy Hustlers, Food Decorating-Beginning (Blue), Visual Arts: Chalk/Carbon/Pigment (Red)

Madison Wetzell, 12, Hume Happy Hustlers, Visual Arts:Chalk/Carbon/Pigment (Blue), Food Decorating-Beginning (Blue)

Makayla Wetzell, 11, Fenton Wizards, Scrapbooking-Intermediate (Blue)

Gracie Witmer, 12, Genesee Hillbillies, Clothing and Textiles (Blue), Woodworking 1 (Blue & State Fair Alternate, Outstanding Presenter Award), Cooking 201 (Blue), Cats 1: Purr-fect (Blue & Champion), Do Your Own Thing-General (Blue), Electricity 1 (Blue & State Fair Delegate)

Grady Witmer, 10, Genesee Hillbillies, Electricity 1 (Blue ), Woodworking 1 (Blue), Cooking 101 (Blue)

Alayna Zinke, 12, Cottonwood, Visual Arts: Chalk/Carbon/Pigment (Blue & State Fair Delegate, Best of Show), 4 Class Rabbit: Senior Doe (Blue), Rabbit Junior Showmanship (Blue)

Hannah Zinke, 15, Cottonwood, 4 Class Rabbit: Senior Doe (Blue), Rabbit : Senior Showmanship (Blue), Photography 2 (Blue & State Fair Delegate, Best of Show)