News

2021 playoffs: Complete statewide first-round results

Class 1A

Class 1A Playoff PairingsTime, Date
North Bracket
(16) Annawan-Wethersfield 8at(1) Abingdon 16Final
(9) Monmouth United 26at(8) Iroquois West 35Final
(13) Ridgeview 34at(4) Rushville 6Final
(12) Hope Academy 19at(5) St. Bede 30Final
(15) Princeville 7at(2) Ottawa Marquette 32Final
(10) Raby 0at(7) Fulton 42Final
(14) Galena 14at(3) Forreston 22Final
(11) Aurora Christian 7at(6) Lena-Winslow 54Final
South Bracket
(16) Villa Grove 14at(1) Camp Point Central 48Final
(9) Moweaqua Central A&M 14at(8) Nokomis 6Final
(13) Brown County 24at(4) Cumberland 14Final
(12) Winchester West Central 12at(5) Arcola 31Final
(15) Shelbyville 7at(2) Carrollton 47Final
(10) Salt Fork 6at(7) Greenfield 30Final
(14) Macon Meridian 14at(3) Athens 42Final
(11) Casey-Westfield 7at(6) Sesser-Valier 35Final

Class 2A

Class 2A Playoff PairingsTime, Date
North Bracket
(16) Julian 0at(1) Wilmington 55Final
(9) Sterling Newman Central Catholic 33at(8) Mercer County 24Final
(13) Bishop McNamara 42at(4) Knoxville 14Final
(12) Clifton Central 20at(5) Erie 56Final
(15) Rockridge 42at(2) Tri-Valley 47Final
(10) North Lawndale 14at(7) Deer Creek-Mackinaw 40Final
(14) El Paso-Gridley 6at(3) Farmington 42Final
(11) Momence 0at(6) Tremont 19Final
South Bracket
(16) Flora 7at(1) St. Teresa 62Final
(9) Chester 0at(8) Vandalia 24Final
(13) White County 16at(4) Breese Mater Dei 54Final
(12) Lawrenceville 12at(5) Johnston City 43Final
(15) Arthur 19at(2) Pana 49Final
(10) Westville 15at(7) Maroa-Forsyth 33Final
(14) North Mac 0at(3) Bismarck-Henning 35Final
(11) Mendon Unity 20at(6) Nashville 48Final

Class 3A

Class 3A Playoff PairingsTime, Date
North Bracket
(16) Catalyst/Maria 0at(1) Byron 58Final
(9) Carver 0at(8) Lisle 49Final
(13) Peotone 0at(4) Reed-Custer 26Final
(12) Elmwood-Brimfield 16at(5) Clark 26Final
(15) Poplar Grove North Boone 14at(2) Princeton 47Final
(10) King 0at(7) Prairie Central 65Final
(14) Mendota 0at(3) Durand-Pecatonica 44Final
(11) Monmouth 8at(6) IC Catholic 55Final
South Bracket
(16) Newton 6at(1) Tolono Unity 46Final
(9) Eureka 6at(8) Paxton 24Final
(13) Beardstown 22at(4) Williamsville 43Final
(12) Hoopeston 0at(5) Fairfield 26Final
(15) St. Joseph-Ogden 14at(2) Mt. Carmel 46Final
(10) DuQuoin 26at(7) Carlinville 40Final
(14) Piasa Southwestern 0at(3) Benton 42Final
(11) Greenville 7at(6) Monticello 42Final

Class 4A

Class 4A Playoff PairingsTime, Date
North Bracket
(16) Marengo 0at(1) Joliet Catholic 48Final
(9) Coal City 3at(8) Wheaton Academy 36Final
(13) Bogan 0at(4) Genoa-Kingston 59Final
(12) Peoria Notre Dame 31at(5) Wheaton St. Francis 41Final
(15) Chicago Sullivan 0at(2) Richmond-Burton 56Final
(10) Hyde Park 14at(7) Stillman Valley 62Final
(14) Plano 14at(3) Kewanee 17Final
(11) Dixon 26at(6) Phillips 50Final
South Bracket
(16) Cahokia 0at(1) Rochester 48Final
(9) Paris 17at(8) Mt. Zion 6Final
(13) Olney East Richland 19at(4) Freeburg 69Final
(12) Harrisburg 12at(5) Carterville 42Final
(15) Salem 0at(2) Breese Central 20Final
(10) Macomb 22at(7) Murphysboro 43Final
(14) Columbia 13at(3) Sacred Heart-Griffin 49Final
(11) Civic Memorial 20at(6) Quincy Notre Dame 17Final

Class 5A

Class 5A PairingsTime, Date
North Bracket
(16) Noble/Bulls Prep 17at(1) Glenbard South 41Final
(9) Sycamore 48at(8) Evergreen Park 21Final
(13) St. Patrick 44at(4) Sterling 14Final
(12) Payton 3at(5) Rochelle 36Final
(15) Kaneland 14at(2) Fenwick 50Final
(10) Rockford Boylan 41at(7) Brooks 8Final
(14) Nazareth 54at(3) Goode 6Final
(11) Marmion 53at(6) Noble/Comer 8Final
South Bracket
(16) Carbondale 7at(1) Kankakee 37Final
(9) Morgan Park 50at(8) Peoria 42Final
(13) Dunlap 20at(4) Mascoutah 28Final
(12) Metamora 8at(5) Marion 41Final
(15) LaSalle-Peru 0at(2) Morris 42Final
(10) Highland 33at(7) Morton 56Final
(14) Jacksonville 8at(3) Mahomet-Seymour 50Final
(11) Hillcrest 19at(6) Triad 20Final

Class 6A

Class 6A Playoff PairingsTime, Date
North Bracket
(16) Rockford East 8at(1) Cary-Grove 41Final
(9) Grayslake Central 27at(8) Belvidere North 22Final
(13) Mather 0at(4) Deerfield 27Final
(12) Crystal Lake Central 55at(5) Amundsen 28Final
(15) Lakes 7at(2) Wauconda 41Final
(10) Vernon Hills 0at(7) Prairie Ridge 49Final
(14) Crystal Lake South 39at(3) Harlem 64Final
(11) Antioch 6at(6) Lake Forest 27Final
South Bracket
(16) Kennedy 0at(1) Lemont 45Final
(9) Springfield 94at(8) Rock Island 72Final
(13) Riverside-Brookfield 0at(4) East St. Louis 66Final
(12) Simeon 10at(5) Richards 28Final
(15) Bremen 7at(2) St. Ignatius 42Final
(10) Glenwood 0at(7) Crete-Monee 51Final
(14) Centennial 20at(3) Kenwood 7Final
(11) Normal West 7at(6) Washington 14Final

Class 7A

Class 7A Playoff PairingsTime, Date
(32) Lake Zurich 0at(1) Batavia 37Final
(17) Mt. Carmel 20at(16) Thornwood 0Final
(25) Yorkville 26at(8) Plainfield Central 22Final
(24) Wheaton Warrenville South 26at(9) Brother Rice 27Final
(29) Larkin 0at(4) Wheaton North 42Final
(20) T.F. South 26at(13) Hoffman Estates 34Final
(28) Hampshire 42at(5) Moline 48Final
(21) Willowbrook 44at(12) Whitney Young 0Final
(31) Plainfield East 29at(2) Hononegah 53Final
(18) Libertyville 14at(15) Pekin 28Final
(26) Geneva 28at(7) Collinsville 21Final
(23) Rolling Meadows 7at(10) St. Rita 42Final
(30) Blue Island Eisenhower 6at(3) Normal Community 33Final
(19) Jacobs 48at(14) Hersey 20Final
(27) Lincoln-Way West 19at(6) Buffalo Grove 22Final
(22) Shepard 7at(11) Prospect 35Final

Class 8A

Class 8A Playoff PairingsTime, Date
(32) Downers Grove South 0at(1) Loyola 44Final
(17) Naperville Central 28at(16) Naperville North 16Final
(25) Minooka 16at(8) York 13Final
(24) Oswego East 6at(9) Lincoln-Way East 23Final
(29) Lyons 10at(4) Lockport 35Final
(20) Oswego 10at(13) Glenbard West 38Final
(28) Barrington 9at(5) Warren 27Final
(21) Glenbard North 34at(12) Bolingbrook 30Final
(31) Edwardsville 3at(2) South Elgin 24Final
(18) Marist 42at(15) Glenbard East 0Final
(26) Sandburg 15at(7) Hinsdale Central 41Final
(23) O’Fallon 6at(10) Glenbrook South 34Final
(30) Bartlett 7at(3) Neuqua Valley 60Final
(19) Palatine 35at(14) Taft 17Final
(27) New Trier 7at(6) Maine South 51Final
(22) Evanston 13at(11) Plainfield North 23Final