News

Northwest Herald area statistical leaders through Week 8

RUSHING

Player, TeamAtt.YardsTDsAvg.
Ben Ludlum, Jacobs1411,306219.3
Nathan Greetham, Prairie Ridge1321,084128.2
Tyler Fikis, Hampshire1271,042118.2
Keegan Otte, Dundee-Crown1931,03265.3
Brock Wood, Richmond-Burton1111,025209.0
Nate Van Witzenburg, CL South154936116.1
Nick Hissong, Cary-Grove99897149.1
Nasir Canty, Jacobs131869136.6
Dylan Stolz, Marengo17282284.8
Zach Bentsen, Prairie Ridge9181498.9
Brent Blitek, CL Central142804105.7
Henry Goetz, Woodstock North16875844.5
Bailey Livdahl, Harvard9874287.6
Drew Magel, Cary-Grove36628817.4
Mason Loucks, Prairie Ridge9860186.1
Wade Abrams, Cary-Grove37588415.9
Colton Madura, CL Central9255786.1
Brody Hallin, McHenry7355127.5
Gavin Sarvis, Burlington C. 8753966.2
Jake Metze, Johnsburg7952776.8
Shawn Adkerson, Burlington C. 9852675.4
Jameson Sheehan, Cary-Grove38459912.1
Steven Siegel, Richmond-Burton56424107.8
Ryder Hunkins, Huntley92375104.1
Jay Zinnen, Woodstock North9637543.9

PASSING

Player, TeamCompl.-Att.Pctg.YardsTDINT
Justin Kowalak, CL South108-17761.01,688155
Josh Holst, Marengo130-18968.81,625165
Liam Mickle, Woodstock116-19659.21,489135
Brendan Hernon, CL Central90-16753.91,471157
Andrew Hoffman, McHenry107-19953.81,46487
Luke Conroy, Johnsburg108-17960.31,292810
Tyler Fikis, Hampshire65-12751.21,252105
Zach Randl, Dundee-Crown105-17858.91,214713
Colton Madura, CL Central61-9961.6955103
Sam Deligio, Huntley68-14148.274956
Jason Penza, CL Central49-8458.365243
Joe Miller, Richmond-Burton37-5468.558271
Jameson Sheehan, Cary-Grove28-4463.656681
Max Benner, Jacobs30-5752.650794
Shawn Adkerson, Burlington C.39-10636.850224

RECEIVING

Player, TeamReceptionsYardsTDAvg.
Kyle Kaempf, McHenry50825716.5
Jake Metze, Johnsburg46552612.0
Christian Bentancur, Marian Central43811818.9
Michael Prokos, CL South41678316.5
Collin Aubry, Marengo41593814.4
Sean Ryan, Woodstock3427128.0
Logan Miller, Marengo29304210.5
Jake Carnrite, CL Central27336412.4
Nate Van Witzenburg, CL South26347213.3
Caden Monti, Woodstock23498321.7
Anthony Aguilar, Dundee-Crown23311013.5
Kaden Hunter, Woodstock23286212.4
Cade Piggott, Johnsburg22344215.6
Cooper LePage, CL South20368618.4
Noah Riley, Cary-Grove20365518.3
Ian Boal, Johnsburg20281214.1
Hunter Guyon, Dundee-Crown20277413.9
Zach Maness, McHenry20228111.4
Colton Hess, CL South20205110.3
George Dimopoulos, CL Central19339317.8
Brady Schroeder, CL South19249213.1
Exzavier Meyer, Marengo18335318.6
Devin Yeats, Hampshire17429325.2
Charlie Fleming, CL Central16261416.3
Drew Randl, Dundee-Crown16210113.1
Jared Kniola, Woodstock16205212.8
Henry Kennedy, Dundee-Crown16172010.8
Zach Vodraska, Hampshire15294219.6
Grant Stec, Jacobs15285519.0
Carter Knutsen, Huntley15176211.7
Joey Crowley, McHenry15168011.2